#

*بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ* اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً مجله علمی ـ تخصصی مطالعات مهدوی  

صفحه اصلی » مجله شماره 46 » معرفی پایان نامه مهدوی
sepidemag| 25| 1399/09/02

3. بررسی توصیفی جایگاه امام غائب در نظام هستی

نویسنده: محمدرضا زارع

3. بررسی توصیفی جایگاه امام غائب در نظام هستی

نویسنده: محمدرضا زارع

چکیده

رهبری سیاسی و دینی در جامعه اسلامی بعد از رحلت پیامبر اکرم6 یکی از چالشهای اساسی در جهان اسلام بوده که تأثیرات فراوانی در زمینه های مختلف سیاسی، علمی و ... در بین مسلمین داشته است. بر خلاف اعتقادات سایر فرق اسلامی، مفهوم امام و رهبر از نظر شیعه، یک مفهوم عام و گسترده ای است که نه تنها بر تمام زوایای زندگی مسلمانان سیطره دارد، بلکه به عنوان منبع فیض الهی در نظام هستی معرفی می‌شود.

طبق آیات قرآن و احادیث نبوی همان ولایت تکوینی و تشریعی که خداوند بر بشریت دارد و آن را به انبیاء معظم خود بطور اعم و نبی مکرم اسلام بطور اخص تفویض فرموده است، برای ائمه معصومین علیهم الاسلام قابل اثبات و استدلال است. حال از آنجا که امام عصر4 در دوران غیبت کبری به سر می‌برد، به دلیل عدم حضور فیزیکی آن حضرت4 در جامعه اسلامی این سوال همواره مطرح است که ولایت و رهبری آن حضرت چگونه اعمال می‌شود، و آیات غیبت ایشان مانعی در انجام وظایف ایشان می‌شود؟

در این پژوهش به تبیین پاسخ این شبهات پرداخته و ثابت می‌شود که: اولا وجود مبارک امام عصر4 ولو در حال غیبت منشأ آثار و برکات الهی برای کل نظام هستی و جامعه اسلامی است و باعث هدایت قلوب و رشد معنوی و کمال باطنی مؤمنین است. ثانیا: با طرح مسئله ولایت فقیه و نواب عام حضرت، هرگز جامعه به حال خود رها نشده و امور سیاسی و اجتماعی و دینی مردم از طریق علماء و فقهاء که جانشینان امام معصوم4 هستند، مدیریت می‌شود و در پایان به تبیین جایگاه امام زمان4 در نظام هستی و نحوه ولایت آن امام همام در دوران غیبت پرداخته می‌شود که امام عصر4 سایر ائمه معصومین: ولایت تکوینی و تشریعی دارد و به اذن پروردگار امور دین و دنیای مردم را هدایت و رهبری می‌کند و وجود مبارک حضرتش لطف و منبع فیض الهی در نظام هستی بوده که این فیض در همه زمان‌ها و مکان‌ها استمرار و مداومت دارد.

واژگان کلیدی: نظام هستی- امام غائب- ولایت فقیه_ ولایت تکوینی و تشریعی.

استاد راهنما: حجت الاسلام رحیم لطفی

استاد مشاور: حجت الاسلام محمود ملکی راد

دانشگاه: حوزه علمیه قم- سطح3، سال: 1390

جایگاه امام غائب در نظام هستی

نظرات کاربران


Parameter:1216!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:302

بازدید ماه جاری: 35617

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟