#

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِاللّهِ وَ عَلَى الاَْرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنآئِکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَلا جَعَلَهُ اللّهُ اخِرَالْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ.   

صفحه اصلی » مجله شماره33 » مقالات
sepidemag| 3931| 1396/06/21

موضوع: وظایف منتظران در دوران غیبت از منظر روایات خاصه

نویسنده: نبی الله جبرئیلی (دانش پژوه مرکز تخصصی مهدویت)

چکیده
از آنجایی که منتظران واقعی همان شیعیان واقعی امام زمان (عج) می باشد فلذا با بیان اوصاف شیعیان و استخراج آنها از منابع روایی می توان اوصاف و وظایف منتظران واقعی را دریافت بر این اساس این مختصر، با بررسی اوصاف شیعیان از منابع معتبر روایی وظایف منتظران را در سه بعد وظایف معرفتی وظایف عاطفی وظایف رفتاری معرفی نموده است.
برای شیعیان وظایف و راههای مختلف پیشنهاده شده ای وجود دارد اما راهی که این نوشته برای کشف وظایف در پیش گرفته است بررسی روایاتی است که صفات و فضائل خصوصیات شیعیان را بیان می کند چون منتظر واقعی در عصر غیبت، کسی جز شیعیان واقعی با خصوصیات و فضایل بیان شده در روایات نمی تواند باشد و در واقع منتظر واقعی همان شیعیان واقعی امام غایب می باشند. بر این اساس با تحلیل صفات شیعیان به طور کلی می توان به وظایف منتظران در عصر غیبت پی برد.
آنچه موضوع سوال یعنی وظایف منتظر را با این روش یعنی بررسی روایات صفات وخصوصیات شیعه ای که مورد قبول ائمه است پیوند می دهد تحلیل واژه هایی چون امام و مفهوم شیعه می باشد.

ادعیه و زیارات امام زمان امام زمان (عج) امام مهدی (عج) انتظار دعا دیدار شفا نجات وظایف منتظران ولی عصر یاران

نظرات کاربران


Parameter:749!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:248

بازدید ماه جاری: 18809

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟