#

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِاللّهِ وَ عَلَى الاَْرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنآئِکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَلا جَعَلَهُ اللّهُ اخِرَالْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ.   

صفحه اصلی » مجله شماره 27 (ویژه رمضان) » مقالات
sepidemag| 3798| 1395/08/22

تفسیر تطبیقی آیه 119 توبه

محمود ندیرپور

چکیده

آیه «مع الصادقین»(119 توبه) از جمله آیات نورانی قرآن کریم است که دلیل فضیلت و برتری اهل بیت «علیهم السلام» شمرده شده است. مفسران و دانشمندان نامدار مذهب اهل بیت (علیهم السلام) نیز در طول تاریخ درباره این آیه، بحثهای زیادی نموده و در مورد برتری اهل بیت «علیهم السلام» به آن استدلال کرده­اند.

با وجود این، تا کنون این آیه شریفه به صورت تطبیقی بین مذهب اهل بیت «علیهم السلام» و مذهب اهل سنت کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته و شبهات، ابهامات و سؤالات مربوط به آن به صورت جدّی نقد و بررسی نشده است.

تاکنون همه یا اکثر دانشمندان و مفسران هر دو مذهب، در تفاسیر، این آیه شریفه را به صورت کامل، تفسیر و تبیین نکرده اند؛ به طوری که برخی از آنها در مورد شأن نزول و معنا و مصداق عام آیه به تفصیل بحث نموده و برخی دیگر بدون توجه به شأن نزول و معنا و مصداق آن، صرفاً در خصوص مصداق خاص و کامل تر آن سخن گفته اند.

این مقاله آیه شریفه «مع الصادقین» را در چند بعد بررسی می نماید. تفسیر و تبیین اجمالی آیه، ، بررسی آن از دیدگاه مفسران و بررسی آن از دیدگاه روایات فریقین فریقین پرداخته است.

الگو امام زمان امام مهدی زمینه سازی شهدا منتظران ولی عصر

نظرات کاربران


Parameter:448!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:93

بازدید ماه جاری: 17331

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟