#

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اِلهى‏ عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفآءُ، وَانْکشَفَ الْغِطآءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ وَمُنِعَتِ السَّمآءُ، واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیک‏ الْمُشْتَکى‏، وَعَلَیک الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخآءِ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، اُولِى الْأَمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَینا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذلِک مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ، فَرَجاً عاجِلاً قَریباً کلَمْحِ‏ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ، یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ، یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ، اِکفِیانى‏ فَاِنَّکما کافِیانِ، وَانْصُرانى‏ فَاِنَّکما ناصِرانِ، یا مَوْلانا یا صاحِبَ‏الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏، السَّاعَةَالسَّاعَةَ السَّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرینَ.   

صفحه اصلی » مجله شماره 42 » پایانامه ها
sepidemag| 131| 1397/08/26

انحراف مسلمین از دین پس از پیامبر(ص) از منظر قرآن

نویسنده: علی مویدی

انحراف مسلمین از دین پس از پیامبر(ص)

از منظر قرآن

راهنما : استاد  مهدی   یوسفیان

 مشاور: استاد خدامراد سلیمیان

محقق: علی مویدی

 

چکیـده

در این رساله در مقام پاسخ به این سؤال هستیم که نظر قرآن کریم، در مورد انحراف مسلمین از دین پس از رحلت پیامبر(ص) چه می باشد؟ از نگاه قرآن، دین حقّ و صراط مستقیم، عبارت است از: کلمه توحید(لا اله الا الله)، به معنای بندگی و پرستش خدای سبحان از طریق اطاعت از دستورات کتاب آسمانی و قانون الهی و اطاعت از مجری قانون و مفسّر و مبیّن آن یعنی حجت معصوم در هر زمان، که در زمان غیبت امام، اطاعت از او از طریق اطاعت از ولیّ فقیه ممکن خواهد بود. با شناخت معنای دین، انحراف از دین عبارت است از: عدم پایبندی به دستورات قرآن و انجام محرّمات الهی و ترک واجبات دینی، و نیز عدم پذیرش و ولایت امام معصوم و ولیّ فقیه در عصر غیبت در حوزه فتوی، قضاوت و حکومت و در نتیجه پذیرش ولایت و اطاعت از طاغوت ها در حوزه فتوی، قضاوت و حکومت. طبق آیات قرآن، خدای سبحان بر اساس علم و شناختش نسبت به انسانها و تشابه انسانها در طول تاریخ و تشابه امّت آخرین با امّتهای اوّلین، انحراف امّت اسلام را در آیاتی از قرآن پیشگویی و پیش بینی کرده است، و بخش عظیمی از قرآن را به همین دلیل به اخبار امّت های گذشته اختصاص داده است تا چراغ راه آیندگان باشد؛ چرا که امّت ها، هم در اصل دین تشابه دارند و هم در انحراف از دین و هم در آثار و پیامدهای انحراف که عبارت است از: هلاکت دنیوی و اخروی طالحان و منحرفان.

در این پژوهش از روش آمیزه‌ای ‌تلفیقی(نقلی-‌وحیانی) و روش داده‌پردازی توصیفی-‌تحلیلی استفاده شده است. هدف رساله نیز اثبات قرآنی مدّعا یعنی انحراف مسلمین و تبیین قرآنی دین حقّ و باطل، و نیز هشدار نسبت به وقوع عذاب استیصال در آخرالزمان و هلاکت منحرفان و بشارت به وراثت صالحان به دنبال هلاکت طالحان می باشد.

کلید واژه: انحراف مسلمین، دین حقّ و باطل، ولایت طاغوت، ولایت اهل بیت(ع)

 

جارودیه زیدیه سلیمانیه صالحیه مخالفان مدعیان مهدویت

نظرات کاربران


Parameter:995!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:226

بازدید ماه جاری: 35465

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟