#

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اِلهى‏ عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفآءُ، وَانْکشَفَ الْغِطآءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ وَمُنِعَتِ السَّمآءُ، واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیک‏ الْمُشْتَکى‏، وَعَلَیک الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخآءِ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، اُولِى الْأَمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَینا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذلِک مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ، فَرَجاً عاجِلاً قَریباً کلَمْحِ‏ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ، یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ، یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ، اِکفِیانى‏ فَاِنَّکما کافِیانِ، وَانْصُرانى‏ فَاِنَّکما ناصِرانِ، یا مَوْلانا یا صاحِبَ‏الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏، السَّاعَةَالسَّاعَةَ السَّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرینَ.   

صفحه اصلی
sepidemag| 117| 1397/12/21

آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی

دستور ویژه راجع به امام زمان عجل الله تعالی فرجه

 

زندگی نامه

سید حسین طباطبائی بروجردی (۱۲۹۲ق-۱۳۸۰ق/ ۱۲۵۴ش-۱۳۴۰ش) از مراجع تقلید شیعه که هفده سال زعیم حوزه علمیه قم و پانزده سال مرجع عام شیعیان جهان بود.

آیت الله بروجردی از شاگردان آخوند خراسانی بود که بعد از بازگشت از نجف در بروجرد ساکن شد. چند سال پس از درگذشت عبدالکریم حائری یزدی به دعوت مراجع سه گانه (حجت،‌ خوانساری، صدر) به قم آمد و ریاست حوزه علمیه قم را بر عهده گرفت. پس از درگذشت سید ابوالحسن اصفهانی، بروجردی مهم‌ترین مرجع شیعیان بود و در دهه ۱۳۳۰ش مرجع عام شیعیان محسوب می‌شد.

در دوران آیت الله بروجردی حوزه علمیه قم گسترش و تعداد طلاب افزایش زیادی یافت. با حمایت‌‌های ایشان آثار حدیثی و فقهی متعددی احیاء و منتشر شد. مجموعه بزرگ جامع احادیث الشیعه تحت نظر او تدوین شد.

بروجردی به تقریب مذاهب اسلامی اهمیت می‌داد و در این راستا نماینده‌ای برای عضویت در دارالتقریب به مصر فرستاد. فتوای معروف محمود شلتوت برای به رسمیت شناخته شدن فقه شیعه نزد اهل سنت نتیجه فعالیت‌های آیت‌الله بروجردی بود.

اعزام مبلغ به مناطق مختلف ایران و خارج کشور، ایجاد مراکز بزرگ علمی و مذهبی، ساخت مساجد و مدارس در ایران و کشورهای مختلف، درخواست برای گنجاندن درس تعلیمات دینی در دوره ابتدایی مدارس ایران و... از مهم‌ترین اقدامات دینی، سیاسی و اجتماعی او است.

سید حسین بروجردی در صفر سال ۱۲۹۲ق در بروجرد به دنیا آمد. پدرش سید علی طباطبایی، از علمای شهر و مادرش سیده آغابیگم، دختر سید محمدعلی طباطبائی بود.[۱] نسب ایشان، با ۳۲ واسطه به امام حسن(ع) می‌رسد.[۲]

آیت الله بروجردی از همسر نخست خود، دو پسر و سه دختر داشت که همه‏ در کودکی وفات کردند؛ جز یکی از دختران، به نام آغا نازنین که دو سال پس از ازدواج با عموزاده خود به نام بهاء الدین طباطبائی، هنگام زایمان، درگذشت.

ازدواج دوم ایشان با دختر حاج محمد جعفر روغنی اصفهانی بود که نتیجه این ازدواج دو دختر و دو پسر است.

همسر سوم آیت الله بروجردی نیز دختر سید عبدالواحد طباطبایی عموزاده ایشان بود.[۳]

خبر درگذشت آیت الله بروجردی در روزنامه کیهان

    وفات

قبر آیت الله بروجردی در مسجد اعظم

آیت الله سید حسین بروجردی در ۱۳ شوال ۱۳۸۰ق برابر با ۱۰ فروردین ۱۳۴۰ش، از دنیا رفت و پیکر ایشان تشییع و سپس با نظر آیت ­الله بهبهانی، محمدحسن طباطبائی بروجردی(فرزند آیت الله بروجردی)، بر جنازه پدرش نماز خواند و در مسجد اعظم به خاک سپرده شد.

در پی درگذشت آیت الله بروجردی، سفرا و نمایندگان کشورهای اسلامی ابراز همدردی کردند. کشورهای شوروی، آمریکا و انگلیس پرچم­‌های سفارتخانه­‌ها و کنسول­گری‌های خود را در ایران به نشانه احترام به صورت نیمه افراشته نگه داشتند.[۴]

سید حسین بروجردی در ۷ سالگی وارد مکتب خانه شد و پدرش چون پیشرفتش را دید، او را به حوزه علمیه نوربخش بروجرد برد.

وی در سال ۱۳۱۰ق برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت و در درس حاج سید محمد باقر درچه‏ ای، میرزا ابوالمعالی کلباسی و سید محمدتقی مدرس شرکت کرد. ایشان در درس فلسفه‏ آخوند کاشی و جهانگیرخان قشقایی نیز شرکت کرد.[۵]

 

بعد از چهار سال تحصیل در اصفهان، در ربیع الاول سال ۱۳۱۹ق به بروجرد مراجعت کرد.

تحصیل در نجف

سید حسین بروجردی در ۲۷ سالگی از بروجرد به نجف رفت و در درس آخوند خراسانی شرکت و نه سال از محضر درس ایشان استفاده کرد. دیگر اساتید ایشان در نجف سید کاظم یزدی و شریعت اصفهانی بودند.

اقامت در نجف

در سال ۱۳۴۵ق رئیس اداره ثبت احوال بروجرد، شخصی بهایی را به معاونت خود منصوب کرد. همچنین مراسمی با حضور زنان برهنه، در سطح شهر به راه افتاده بود. این اخبار به گوش آیت الله بروجردی رسید، ایشان در اعتراض به این رفتار، قصد مسافرت به عتبات کرد؛ ولی فرماندار بروجرد مسئول اداره ثبت احوال را برکنار کرد. گرچه بعد از چند ماه بر اثر اعمال خلاف شرع مسئولین کشوری، به طرف عتبات رفته و در نجف ساکن گردید.[نیازمند منبع]

در جریان تحصن علما در قم علیه اعمال رضاشاه پهلوی، علمای نجف تصمیم گرفتند اعتراض خود را به گوش رضاشاه برسانند، بنابراین آیت الله بروجردی و شیخ احمد شاهرودی را به نماینده خود انتخاب کردند تا با علمای قم دیدار کنند؛ اما ماموران شاه این دو را در قصر شیرین دستگیر کرده و به تهران منتقل کردند. وقتی رضاشاه به دیدار آیت الله بروجردی آمد، وی بعد از نصیحت شاه اعلام کرد قصد سفر به مشهد را دارد.

اقامت در مشهد

ایشان بعد از ماجرای دستگیری در قصر شیرین و انتقال به تهران، مستقیماً از تهران به سوی مشهد حرکت کرد و مدت ۸ماه در مشهد اقامت داشت. به درخواست آیت الله محمد کفائی (فرزند آخوند خراسانی) و آیت الله سید حسین طباطبایی قمی، شب‌ها در مسجد گوهرشاد، نماز جماعت اقامه می‌کرد.

آیت الله بروجردی بعد از ۸ ماه تصمیم گرفت به بروجرد برگردد که در راه بازگشت در قم توقف کرد و شیخ عبدالکریم حائری، از ایشان خواست در قم بماند و تدریس کند.

بازگشت به بروجرد

اصرار طبقات مختلف بروجرد و درخواست‌­های مکرر از آیت الله بروجردی برای بازگشت به بروجرد، باعث شد ایشان تصمیم به بازگشت بگیرد.

سید حسین بروجردی در سال ۱۳۶۴ق برای معالجه از بروجرد به تهران آمد. در این هنگام چند نفر از فقهای سرشناس حوزه علمیه قم خصوصا امام خمینی از آیت­ الله بروجردی جهت اقامت در قم و قبول مرجعیت شیعه و مدیریت حوزه دعوت کردند.[۶]

اقامت در قم

سرانجام ایشان در ۲۶ صفر ۱۳۶۴ق وارد قم شده و برخی علماء از جمله امام خمینی، سید محمد محقق داماد و مرتضی حائری برای نشان دادن اهمیت دروس ایشان و تشویق فضلا به حضور درآن دروس، همراه با شاگردان خود در مجالس درس ایشان حضور می­ یافتند.[۷]

همچنین سید صدرالدین صدر که در صحن حرم حضرت معصومه(س) اقامه نماز جماعت می­ کرد، جایگاه نماز خود را به آیت الله بروجردی واگذار کرد. سید محمد حجت، جایگاه تدریس خود را در اختیار وی قرار داد. سید محمد تقی خوانساری نیز برای احترام در درس ایشان شرکت می‌کرد.[۸]

آثار علمی

نوشتار اصلی: فهرست آثار آیت‌الله بروجردی

کتاب جامع احادیث الشیعه

مجموعه تألیفات آیت‌الله بروجردی در دو بخش به زبان عربی و فارسی به بیش از بیست جلد می‌رسد و در چهار رشته رجال، حدیث، فقه و اصول فقه بوده و در فلسفه، منطق، عقائد و شعر هم، آثاری به وی نسبت داده شده است.[۹] مشهورترین اثر او جامع الاحادیث است که با نظارت آیت‌الله بروجردی و همکاری بیست تن از شاگردان او نگارش یافته است.[۱۰] فیش‌برداری کتاب پس از هفت سال به پایان رسید و اسماعیل معزی ملایری، علی‌پناه اشتهاردی و محمد واعظ‌زاده خراسانی آن را بازبینی کردند. باب‌بندی کتاب هم توسط اسماعیل معزی ملایری صورت گرفت.

ویکی شیعه

دستور ویژه

دستور ویژه آیت الله شیخ حسین طباطبایی بروجردی به یکی از علمای وقت درباره امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چه بود؟؟!

درباره وجود مقدّس امام زمان علیه السّلام بیش از شش هزار حدیث وجود دارد که در موارد گوناگون بررسى شده است.

مرجع بزرگوار حضرت آیت اللّه العظمى صافى بنا به دستور و امر حضرت آیت اللّه العظمى بروجردى‏ رضوان اللّه تعالى علیه، مأموریت پیدا مى‏کند که تمام احادیث مربوط به حضرت مهدى علیه السّلام را دسته‏بندى نموده در کتابى به نام، منتخب الأثر جمع‏آورى نماید و ما با مراجعه به آن کتاب، احادیث مربوط به آن حضرت را در موضوعات مختلف بررسى و کیفیّت تعداد آن‏ها را ذیلا یادآورى مى‏نمائیم:

1- احادیثى که مى‏گوید: ائمّه دوازده نفر مى‏باشند تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّ الائمّة اثنا عشر. 271 حدیث‏

2- احادیثى که بر طبق آن‏ها تعداد ائمّه هدى صلوات اللّه علیهم اجمعین به تعداد نقباء بنى اسرائیل و اسباط و حواریّون حضرت عیسى علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّ الائمّة بعدد نقباء بنى اسرائیل و الاسباط و حوارىّ عیسى علیه السّلام، 40 حدیث‏

3- احادیثى که بر طبق آن‏ها تعداد امامان 12 نفرند و اوّل آن‏ها علىّ علیه السّلام است تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّ الائمّة اثنى عشر و انّ و انّ اوّلهم علىّ علیه السّلام 133 حدیث‏

4- احادیث که بر طبق آن‏ها: ائمّه دوازده نفرند و اوّل آن‏ها على علیه السّلام و آخر آن‏ها مهدى علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فیما یدلّ على الائمّة الأثنى عشر و انّ اوّلهم علىّ و آخرهم المهدىّ علیهم السّلام 91 حدیث‏

5- احادیثى که بر طبق آن‏ها: امامان 12 نفرند و آخر آنان مهدى علیه السّلام است تحت عنوان:

فیما یدلّ على الائمّة اثنى عشر و انّ آخرهم المهدىّ علیه السّلام 94 حدیث‏

6- احادیثى که مى‏گوید: امامان 12 نفرند و 9 نفر آنان از نسل امام حسین علیه السّلام هستند تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّ الائمّة اثنى عشر و انّ التّسعة منهم من ولد الحسین علیهم السّلام 139 حدیث‏

7- احادیثى که بر طبق آن‏ها: امامان 12 نفرند و نه نفر از آنان از اولاد امام حسین علیه السّلام هستند و نهمین آنان قائم و مهدى آنان است تحت عنوان:

فیما یدلّ على الائمّة الاثنى عشر و انّ تسعة منهم من ولد الحسین و تاسعهم، قائمهم و مهدیهم. 107 حدیث‏

8- احادیثى که نام 12- امام را ذکر کرده است تحت عنوان:

فیما یدلّ على الائمّة الاثنى عشر بأسمائهم. 50 حدیث‏

9- احادیثى که بشارت به ظهور و خروج آن بزرگوار مى‏دهد تحت عنوان:

فیما یدلّ على ظهور المهدىّ و خروجه علیه الصّلوة و السّلام و البشارة به.

657 حدیث‏

10- احادیثى که مى‏گوید: مهدى از اهل بیت پیغمبر اسلام صلّى اللّه علیه و اله و سلم است تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّه من عترة رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله و سلّم و من اهل بیته و ذرّیّته. 389 حدیث‏

11- احادیثى که مى‏گوید: مهدى همنام رسول خدا صلّى اللّه علیه و اله و سلم و هم‏کنیه با آن حضرت و شبیه‏ترین مردم از نظر شمائل و سخنان و رفتار به پیغمبر مى‏باشد و طبق سنّت آن حضرت عمل مى‏نماید تحت عنوان:

فى انّ اسمه اسم رسول اللّه صلّى اللّه علیه و اله و سلم و کنیته کنیته و انّه أشبه النّاس به شمائلا و اقوالا و

أفعالا و انّه یعمل بسنّته. 48 حدیث‏

12- احادیثى که دلالت بر شمائل آن حضرت دارد تحت عنوان:

فیما یدلّ على شمائله علیه السّلام 21 حدیث‏

13- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان، از فرزندان على علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه من ولد امیر المؤمنین علىّ علیه السّلام 214 حدیث‏

14- احادیثى که مى‏گوید: حضرت مهدى از اولاد حضرت فاطمه علیها السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه من ولد سیّدة نساء العالمین فاطمة علیها السّلام. 192 حدیث‏

15- احادیثى که مى‏گوید: حضرت مهدى از اولاد سبطین یعنى امام حسن و امام حسین (علیهم السّلام) مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه من اولاد السّبطین الحسن و الحسین علیهم السّلام 107 حدیث‏

16- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام از اولاد امام حسین علیه السّلام است تحت عنوان:

فى انّه من ولد الحسین علیه السّلام 185 حدیث‏

17- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام از امامان 9 گانه است که از نسل امام حسین علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه من الائمّة التّسعة من ولد الحسین علیهم السّلام 160 حدیث‏

18- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام نهمین از فرزندان امام حسین علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه التّاسع من ولد الحسین علیه السّلام 148 حدیث‏

19- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام از اولاد علىّ بن الحسین، زین العابدین علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّه من ولد علىّ بن الحسین زین العابدین علیهم السّلام 185 حدیث‏

20- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام هفتمین از فرزندان امام باقر علیه السّلام تحت عنوان:

فى انّه السّابع من ولد الباقر محمّد بن علىّ علیهم السّلام 103 حدیث‏

21- احادیثى که مى‏گوید: مهدى از اولاد امام صادق علیه السّلام است تحت عنوان:

فى انّه من ولد الصّادق جعفر بن محمّد علیهم السّلام 103 حدیث‏

22- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام ششمین از فرزندان امام صادق علیه السّلام است تحت عنوان:

فى انّه السّادس من ولد الصّادق جعفر بن محمّد علیهم السّلام 99 حدیث‏

23- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت از صلب امام موسى بن جعفر علیه السّلام تحت عنوان:

فى انّه من صلب الامام أبى ابراهیم موسى بن جعفر علیهم السّلام 101 حدیث‏

24- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام پنجمین از فرزندان امام هفتم حضرت موسى بن جعفر علیه السّلام است، تحت عنوان:

فى انّه الخامس من ولد الامام السّابع موسى بن جعفر علیهم السّلام 98 حدیث‏

25- احادیثى که مى‏گوید: مهدى از چهارمین فرزندان امام رضا علیه السّلام است تحت عنوان:

فى انّه الرّابع من ولد ابى الحسن علىّ بن موسى الرّضا علیهم السّلام 95 حدیث‏

26- احادیثى که مى‏گوید: مهدى از سومین فرزندان امام محمّد تقى علیه السّلام است تحت عنوان:

فى انّه الثّالث من ولد الامام محمّد بن علىّ الرضّا علیهم السّلام 90 حدیث‏

27- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام از اولاد امام دهم مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه من ولد أبى الحسن علىّ بن محمّد بن على بن موسى الرّضا علیهم السّلام 90 حدیث‏

28- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام فرزند امام حسن عسکرى علیه السّلام است تحت عنوان:

فى انّه خلف خلف ابى الحسن و ابن أبى محمّد الحسن علیهم السّلام 146 حدیث‏

29- احادیثى که مى‏گوید: نام پدر: امام زمان علیه السّلام حسن علیه السّلام مى‏باشد تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّ اسم ابیه الحسن علیهم السّلام 147 حدیث‏

30- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام فرزند سیّده کنیزان و بهترین آنان مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه ابن سیّدة الاماء و خیرتهنّ. 9 حدیث‏

31- احادیثى که مى‏گوید: هرگاه سه اسم محمّد و على و حسن به دنبال هم قرار گیرند قائم چهارم است تحت عنوان:

فى انّه اذا توالت ثلثة اسماء محمّد و علىّ و الحسن کان الرّابع هو القائم. 2 حدیث‏

32- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام دوازدهمین از ائمّه است و آخرین آنان مى‏باشد تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّه الثّانى عشر من الائمّة و خاتمهم علیهم السّلام 136 حدیث‏

33- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام زمین را پر از عدل و داد خواهد نمود چنان که از ظلم و جور پر شده باشد تحت عنوان:

فیما یدلّ على انّه یملأ الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما 123 حدیث‏

34- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام دو غیبت دارد یکى مدّتش کمتر از دیگرى است تحت عنوان:

فى انّه له غیبتین احدیهما اقصر من الاخرى. 10 حدیث‏

35- احادیثى که مى‏گوید: مهدى علیه السّلام غیبتى طولانى خواهد داشت تا این که خداوند تعالى به آن حضرت اجازه خروج دهد تحت عنوان:

فى انّ له غیبة طویلة الى ان یأذن اللّه تعالى له بالخروج. 91 حدیث‏

36- احادیثى که مى‏گوید: علّت غیبت آن حضرت چیست؟ تحت عنوان:

فى علّة غیبته. 7 حدیث‏

37- احادیثى که در بر گیرنده بعضى از فوائد وجود امام زمان علیه السّلام و بهره بردن مردم از آن وجود مقدّس در زمان غیبت آن حضرت و تصرّف او در امور مى‏باشد تحت عنوان:

فى بعض فوائد وجوده و انتفاع النّاس منه فى غیبته و تصرّفه فى الامور. 7 حدیث‏

38- احادیثى که مى‏گوید: امام زمان علیه السّلام جدّا داراى عمر طولانى مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه علیه السّلام طویل العمر جدّا. 318 حدیث‏

39- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت به صورت جوان است و مرور زمان او را پیر و ناتوان نمى‏سازد تحت عنوان:

فى انّه شابّ المنظر لا یهرم بمرور الایّام. 8 حدیث‏

40- احادیثى که مى‏گوید: ولادت آن حضرت مخفى است تحت عنوان:

فى انّه خفىّ الولادة. 14 حدیث‏

41- احادیثى که مى‏گوید: بیعتى بر گردن آن حضرت از کسى نمى‏باشد تحت عنوان:

فى انّه لیس فى عنقه بیعة لأحد. 10 حدیث‏

42- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت دشمنان خدا را از بین مى‏برد و زمین را از شرک و از هر ظلم و ستمى پاک ساخته و حکومت دیکتاتوران را از بین برده و همان طورى که رسول خدا صلّى اللّه علیه و اله و سلم بر تنزیل مقاتله مى‏نماید او نیز به تأویل قتال مى‏نماید.

تحت عنوان:

فى انّه یقتل اعداء اللّه، و یطهّر الارض من الشّرک، و من کلّ جور و ظلم، و یزیل ملک الجبابرة، و یقاتل على التّأویل کما قاتل رسول اللّه صلّى اللّه علیه و اله و سلم على التّنزیل. 19 حدیث‏

43- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت امر خدا را علنى مى‏کند و دین خدا را غلبه مى‏دهد و مؤیّد به یارى خداوند است و ملائکه او را کمک مى‏نمایند و اسلام را نشر و بسط مى‏دهد بر روى زمین و سلطنت و حکومت بر زمین مى‏نماید و زمین را بعد از مردنش زنده مى‏سازد تحت عنوان:

فى انّه یعلن أمر اللّه، و یظهر دین الحقّ، و یؤیّد بنصر اللّه و ینصر بملائکة اللّه، و یبسط الاسلام على الارض، و یصیر سلطانا علیها، و یحیى اللّه به الارض بعد موتها.

47 حدیث‏

44- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت مردم را به سوى هدایت و قرآن و سنّت بر مى‏گرداند تحت عنوان:

فى انّه یردّ النّاس الى الهدى و القرآن و السّنّة. 15 حدیث‏

45- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت از دشمنان خدا و پیغمبر خدا و ائمّه علیهم السّلام انتقام مى‏گیرد، تحت عنوان:

فى انّه ینتقم من أعداء اللّه و رسوله و الائمّة علیهم السّلام. 4 حدیث‏

46- احادیثى که مى‏گوید: در آن حضرت سنّت‏هایى از انبیاء مى‏باشد و از جمله آن‏ها غیبت مى‏باشد تحت عنوان:

فى انّ فیه سنن من الانبیاء و منها الغیبة. 23 حدیث‏

47- احادیثى که مى‏گوید: آن حضرت قیام بالسّیف مى‏نماید و همانا بعد از ظهورش و قیام وى ایمان کسى نفعى ندارد اگر از قبل ایمان نیاورده باشد تحت عنوان:

فى انّه یقوم بالسّیف و انّ بعد خروجه و قیامه لا ینفع نفسا ایمانها لم تکن آمنت من قبل. 7 حدیث‏

48- احادیثى که مى‏گوید: مردم زمینه را براى امکان حکومت آن حضرت مهیّا مى‏نمایند تحت عنوان:

فیما یدلّ على تمکین النّاس لسلطانه. 1 حدیث‏

49- احادیثى که مى‏گوید: روش زندگانى آن حضرت چگونه است تحت عنوان:

فى سیرته علیه السّلام 30 حدیث‏

50- احادیثى که درباره زهد آن حضرت مى‏باشد تحت عنوان:

فى زهده علیه السّلام 4 حدیث‏

51- احادیثى که دلالت بر کمال عدالت او و گسترش عدالت و امنیت در دولت آن حضرت مى‏نماید تحت عنوان:

فى کمال عدالته و بسط العدل و الامنیّة فى دولته. 7 حدیث‏

52- احادیثى که درباره علم آن حضرت بحث نموده تحت عنوان:

فى علمه علیه السّلام 5 حدیث‏

53- احادیثى که درباره جود و بخشش آن حضرت و تقسیم مال بحث مى‏نماید تحت عنوان:

فى جوده و انّه یقسّم المال و لا یعدّه. 13 حدیث‏

54- احادیثى که دلالت دارد بر این‏که خداوند تعالى معجزات پیغمبران به دست آن حضرت ظاهر مى‏سازد براى اتمام حجّت بر دشمنان و مواریث پیغمبران با آن حضرت مى‏باشد و آن حضرت داراى پرچم پیغمبر گرامى اسلام است تحت عنوان:

فى انّ اللّه تعالى یظهر على یده معجزات الانبیاء لاتمام الحجّة على الاعداء و انّ معه مواریث الانبیاء و رایة رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله و سلّم. 5 حدیث‏

55- احادیث که دلالت دارد بر این‏که آن حضرت هنگامى که ظهور مى‏نماید،

امتحاناتى سخت پدید مى‏آید و مؤمنان در تنگناهاى شدید و بلیّات عظیمه‏اى قبل از ظهور آن حضرت واقع مى‏شوند تحت عنوان:

فى انّه لا یظهر الّا بعد امتحان شدید و وقوع المؤمنین فى المضائق الشّدیدة و البلیّات العظیمة. 24 حدیث‏

56- احادیثى که دلالت دارد بر اینکه حضرت عیسى علیه السّلام به آن حضرت اقتدا مى‏کند و پشت سر او نماز مى‏خواند تحت عنوان:

فى انّه یؤمّ عیسى بن مریم و یصلّى عیسى خلفه علیهما السّلام 25 حدیث‏

57- احادیثى که درباره پرچم آن حضرت و آن‏چه بر آن نوشته شده است بحث مى‏نماید، تحت عنوان:

فیما یدلّ على صاحب رایته علیه السّلام و ما کتب فیها 6 حدیث‏

58- احادیثى که دلالت بر ولادت آن حضرت و چگونگى تولّد وى و تاریخ آن و قسمت‏هایى از حالات مادر مکرّمه آن حضرت و نام مادرش و معجزات او در زمان زندگى پدرش و کسانى که او را در آن ایّام دیده‏اند، تحت عنوان:

فى ولادته و کیفیّتها و تاریخها، و بعض حالات امّه و اسمها علیهما السّلام و معجزاته فى حیوة أبیه و من رآه فى أیامه. 214 حدیث‏

59- احادیثى که دلالت بر معجزات آن حضرت در زمان پدر بزرگوارش مى‏نماید تحت عنوان:

فى معجزاته فى حیوة ابیه علیهما السّلام 9 حدیث‏

60- احادیثى که دلالت دارد بر این‏که افرادى آن حضرت را در زمان زندگى پدر بزرگوارش مشاهده نموده‏اند تحت عنوان:

فیمن رآه فى ایّام ابیه علیهما السّلام 19 حدیث‏

61- احادیثى که مى‏گوید: کسانى که در زمان غیبت صغرى آن حضرت را دیده‏اند تحت عنوان:

فیمن فاز برؤیته علیه السّلام فى الغیبة الصّغرى. 25 حدیث‏

62- احادیثى که دلالت بر بعضى از معجزات آن حضرت در زمان غیبت صغرى مى‏نماید تحت عنوان:

فى ذکر بعض معجزاته علیه السّلام فى الغیبة الصّغرى. 27 حدیث‏

63- احادیثى که درباره حالات سفراى آن حضرت و نوّاب او در زمان غیبت صغرى بحث نموده تحت عنوان:

فى ذکر حالات سفرائه و نوّابه فى الغیبة الصّغرى. 22 حدیث‏

64- احادیثى که دلالت بر معجزات آن حضرت در زمان غیبت کبرى تحت عنوان:

فى معجزاته فى الغیبة الکبرى. 12 حدیث‏

65- احادیثى که دلالت دارد بر آن‏که عدّه‏اى از افراد در زمان غیبت کبرى آن حضرت را دیده‏اند تحت عنوان:

فیمن رآه فى الغیبة الکبرى. 13 حدیث‏

66- احادیثى که دلالت بر بعضى از کیفیّات خروج آن حضرت و ظهور او مى‏نماید تحت عنوان:

فى بعض کیفیّات خروجه و ظهوره علیه السّلام 12 حدیث‏

67- احادیثى که دلالت مى‏کند بر این‏که قبل از ظهور و خروج آن حضرت، فتنه‏ها و بدعت‏ها و ظلم و زیادى معصیت و نیرومندى اهل آن‏ها، و کمى اهتمام مردم در اطاعت خدا و افشاء معصیت و تجاهر به فسق و گناه و فجور و غیره آن مى‏نماید تحت عنوان:

فیما یکون قبل خروجه من الفتن و البدع و الظّلم و کثرة المعاصى و قوّة اهلها و قلّة اهتمام النّاس بطاعة اللّه و افشاء المعصیة و التّجاهر بالفسق و الفجور و غیرها. 37 حدیث‏

68- احادیثى که دلالت بر بعضى از علامت‏هاى ظهور آن حضرت مى‏نماید، تحت عنوان:

فى بعض علائم ظهوره علیه السّلام 29 حدیث‏

69- احادیثى که دلالت مى‏نماید بر این‏که صدایى نام او نام پدرش را مى‏گوید و در بالاى سر او فرشته‏اى او را به نام او و نام پدرش ندا مى‏کند، تحت عنوان:

فیما یدلّ على النّداء باسمه و اسم ابیه من السّماء و انّ على رأسه ملک ینادى باسمه و اسم ابیه علیهما السّلام 27 حدیث‏

70- احادیثى که دلالت بر افزایش نرخ‏ها و قیمت‏ها و امراض و ناخوشى‏هاى زیاد مى‏نماید و خبر از قحطى و کمبود و جنگ‏هاى بزرگ و فتنه‏هاى زیاد و از بین‏رفتن مردمان زیاد دارد، تحت عنوان:

فیما یدلّ على غلاء الاسعار، و کثرة الاسقام، و وقوع القحط، و الحروب العظیمة، و الفتن الکثیرة، و ذهاب خلق کثیر من النّاس. 23 حدیث‏

71- احادیثى که دلالت دارد بر وقوع خسوف و خروج سفیانى و قتل نفس زکیّه و یمانى و صیحه آسمانى، تحت عنوان:

فى خروج السّفیانى و الخسف و قتل النّفس الزّکیّة و الیمانى و الصّیحة. 38 حدیث‏

72- احادیثى که دلالت بر خروج دجّال مى‏نماید تحت عنوان:

فى خروج الدّجال. 12 حدیث‏

73- احادیثى که دلالت بر خروج دجّال مى‏نماید تحت عنوان:

فى خروج الدّجال. 12 حدیث‏

73- احادیثى که نهى از تعیین وقت ظهور مى‏نماید، تحت عنوان:

فى عدم جواز التّوقیت و تعیین وقت لظهوره. 7 حدیث‏

74- احادیثى که سال، ماه و روز خروج آن حضرت را مشخّص مى‏کند تحت عنوان:

فى سنة خروجه و یومه و شهره. 7 حدیث‏

75- احادیثى که دلالت بر محلّ ظهور آن حضرت و موضع منبر وى مى‏نماید تحت عنوان:

فى ذکر القریة الّتى یخرج منها و موضع منبره علیه السّلام. 17 حدیث‏

76- احادیثى که دلالت بر کیفیّت و چگونگى بیعت با آن حضرت مى‏نماید، تحت عنوان:

فى کیفیّة البیعة له. 11 حدیث‏

77- احادیثى که دلالت مى‏کند بر این‏که: خداوند به دست آن حضرت مشرق و مغرب را فتح مى‏کند تحت عنوان:

فى انّ اللّه یفتح على یدیه مشارق الارض و مغاربها. 12 حدیث‏

78- احادیثى که دلالت مى‏نماید بر اجتماع ملّت‏ها بر اسلام و بعد از ظهور آن حضرت غیر خدا عبادت نمى‏شود و دولت باطل توسّط امام از بین خواهد رفت تحت عنوان:فى اجتماع جمیع الملل على الاسلام، و انّ بعد ظهوره لا یعبد غیر اللّه، و انّه یذهب بدولة الباطل. 7 حدیث‏

79- احادیثى که دلالت مى‏نماید بر آن‏که در زمان آن حضرت زمین گنج‏هاى خود را ظاهر مى‏سازد و معادن زمین در اختیار آن حضرت قرار مى‏گیرد، تحت عنوان:

فى اظهار الارض کنوزها و معادنها له. 10 حدیث‏

80- احادیثى که دلالت دارد بر ظاهر شدن برکات آسمانى و زمینى و غیره در زمان آن حضرت تحت عنوان:

فى ظهور البرکات السّماویة و الارضیّة و غیرها. 12 حدیث‏

81- احادیثى که دلالت مى‏نماید بر این‏که اجتماع 313 نفر افراد در یک لحظه خدمت آن حضرت جمع مى‏گردند و آنان اصحاب آن حضرت هستند و بعضى فضائل آنان تحت عنوان:

فى اجتماع ثلثمأة ماة و ثلثة عشر رجلا عنده فى ساعة واحدة و انّهم اصحابه و بعض فضائلهم. 25 حدیث‏

82- احادیثى که دلالت بر اجتماع اهل مشرق و مغرب در خدمت آن حضرت مى‏نماید تحت عنوان:

فى اجتماع اهل الشّرق و الغرب عنده. 2 حدیث‏

83- احادیثى که مى‏گوید: زمین از عدالت پر مى‏گردد، تحت عنوان:

فى امتلاء الارض من العدل. 129 حدیث‏

84- احادیثى که دلالت بر نزول حضرت عیسى علیه السّلام و نماز خواندن آن حضرت پشت سر امام زمان علیه السّلام مى‏نماید. تحت عنوان:

فى نزول عیسى بن مریم و صلوته خلف المهدىّ علیهما السّلام. 39 حدیث‏

85- احادیثى که دلالت بر کشته شدن دجّال به دست امام زمان علیه السّلام مى‏نماید، تحت عنوان:

فى انّه علیه السّلام یقتل الدّجال. 6 حدیث‏

86- احادیثى که دلالت بر جنگ امام زمان علیه السّلام با سفیانى و لشکرش و کشته شدن سفیانى به دست آن حضرت مى‏نماید، تحت عنوان:

فى انّه یقاتل مع السّفیانى و جیشه و یقتله. 2 حدیث‏

87- احادیثى که دلالت بر آبادى زمین در زمان دولت امام زمان علیه السّلام مى‏نماید

تحت عنوان:فى عمران الارض فى دولته علیه السّلام. 5 حدیث‏

88- احادیثى که دلالت بر آسانى کارها و تکامل عقول در زمان آن حضرت مى‏نماید، تحت عنوان:

فى تسهیل الامور و تکامل العقول فى عصره. 7 حدیث‏

89- احادیثى که دلالت بر حالات اصحاب و انصار آن حضرت مى‏نماید، تحت عنوان:

فى حالات اصحابه و انصاره. 14 حدیث‏

90- احادیثى که دلالت بر قدرت و نیرومندى اصحاب آن حضرت مى‏نماید، تحت عنوان:

فى قوّتهم و شدّتهم. 5 حدیث‏

91- احادیثى که دلالت بر مدّت خلافت و مملکت‏دارى آن حضرت بعد از ظهورش و کیفیّت زندگى آن حضرت با مردم تحت عنوان:

فى مدّة خلافته و سلطنته بعد ظهوره. 18 حدیث‏

92- احادیثى که کیفیّت و زندگى و خوراک و پوشاک آن حضرت را مشخّص مى‏نماید تحت عنوان:

فى کیفیّة عیشه و مأکله و ملبسه. 4 حدیث‏

93- احادیثى که دلالت بر دعوت آن حضرت مردم را به سوى آن و عمل به آن مى‏نماید تحت عنوان:

فیما یدعوا الیه و یعمل به. 7 حدیث‏

94- احادیثى که دلالت بر حرمت انکار آن حضرت و گناه بزرگ منکران او مى‏نماید تحت عنوان:

فى حرمة انکار القائم، و عظم ذنب منکره. 9 حدیث‏

95- احادیثى که دلالت بر فضیلت انتظار ظهور آن حضرت مى‏نماید تحت عنوان:

فى فضل انتظار الفرج بظهوره علیه السّلام. 23 حدیث‏

96- احادیثى که دلالت بر بعضى از تکالیف رعیّت و شیعیان او نسبت به آن‏حضرت مى‏باشد تحت عنوان:

فى بعض تکالیف رعیّته و شیعته بالنّسبة الیه علیه السّلام. 54 حدیث‏

97- احادیثى که در فضیلت اشخاصى که آن حضرت را درک کنند و با حمایت او به او اقتدا کنند تحت عنوان:

فى فضل من ادرکه و یأتمّ به و یقتدى به. 10 حدیث‏

98- احادیثى که دلالت بر فضل و برترى کسانى که مؤمن به غیبت آن حضرت و ثابت‏قدمان در ولایت او باشند دارد، تحت عنوان:

فى فضل من یؤمن به فى غیبته و یثبت على موالاته. 23 حدیث‏

99- احادیثى که چگونگى سلام دادن و صلوات فرستادن بر آن حضرت را بیان مى‏کند تحت عنوان:

فى کیفیّة التّسلیم و الصّلوة علیه. 6 حدیث‏

100- احادیثى که دلالت بر بعضى از دعاها از آن حضرت مى‏باشد، تحت عنوان:

فى دعائه علیه السّلام و بعض الادعیّة المأثورة عنه. 13 حدیث‏

پرتوى از سیماى مهدویت در قرآن و حدیث، ص: 88 الی 95

Parameter:1052!model&69 -LayoutId:69 LayoutNameپیش فرض

آمار بازدید

بازدید امروز:312

بازدید ماه جاری: 3471

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟